بهانه های شادی ونشاط اجتماعی

شادی و نشاط اجتماعی
نشاط اجتماعی

نشاط اجتماعی، اثرات مهمی بر زندگی شهروندان و جامعه دارد

شادی و نشاط اجتماعی از شاخصه های اصلی امید و سرزندگی یک جامعه ی سالم است. جامعه ای که علی رغم تمامی مشکلات موجود شادی و نشاط را در خود حفظ نماید قطعا توان بیشتری برای مقابله با مشکلات و حرکت به سوی پیشرفت و آبادانی خواهد داشت. البته باید به اینکه اشاره نمود که شادی یک هیجان انبساطی موقت است، اما نشاط یک احساس بهجت و شادمانی درونی است که پایدار و بادوام است. لذا قطعا نشاط یک جامعه مهمتر واثرگذارتر خواهد بود.

نشاط اجتماعی، اثرات مهمی بر زندگی شهروندان و جامعه دارد که تعلق اجتماعی، همبستگی اجتماعی، مسئولیت‌پذیری اجتماعی، وفاق اجتماعی، ارتقاء شاخص‌های سلامت روانی و اجتماعی و حتی جسمی، افزایش رضایت از زندگی یا رضایت شغلی ، پویایی اجتماعی، کاهش هزینه‌های مردم(بخصوص در زمینه بهداشت و مردمان)، افزایش امید در جامعه، زندگی متعادل و با ثبات، ارتقاء کیفیت زندگی، افزایش خلاقیت و نوآوری، کاهش آسیب‌های اجتماعی(مخصوصاً در جوانان)، کاهش رفتارهای پر خطر و ...... از جمله آن است.

اما چرا سطح نشاط اجتماعی بطور معمول در جامعه ماپایین است؟

مشکلات اقتصادی، برخی سنت های اجتماعی غلط، آموزش های ناکافی و یا حتی ناصحیح، سبک زندگی اشتباه و... از جمله عواملی هستند که مانع از نشاط اجتماعی در کشورمان هستند.

اما شادی و نشاط اجتماعی علی رغم مشکلات موجود کاملاً دست یافتنی و قابل لمس خواهد بود. گاهی یک خبر خوش عمومی، تغییرات مثبت در وضعیت جامعه، تغییر دکوراسیون شهری و حتی یک مسابقه ورزشی باعث ایجاد احساس شادی و در ادامه آن نشاط اجتماعی می گردد.

شاید برگزاری مسابقات جهانی کشتی در چند روز اخیر یکی از ساده ترین مثال ها برای شادی و نشاط اجتماعی باشد. وقتی در مسابقات جهانی مدالی کسب می شود و سرود ملی با اهتزاز پرچم سه رنگ کشورمان طنین انداز می گردد، یک ملت از ته دل خوشحال خواهند شد فریاد خواهند کشید و به ایرانی بودن خود افتخار خواهند کرد. همین بهانه های ساده که البته با تلاش و پیشتکار جوانان ایرانی کسب می گردد تبدیل به بهترین دلیل شادی و نشاط جامعه ما می شود.

شادی اجتماعی

در واقع باید به یاد داشته باشیم شادی و نشاط همواره با هزینه های ایجاد نمی شود و گاهی با تلاش و همت سربازان فداکار وطن حاصل می گردد آنجا که جوان ایرانی بر روی سکوی نخست دنیا قرار می گیرد و پرچم دیگر کشورها پایین تر از پرچم سبز وسفید وسرخ قرار می گیرد.

راستی! یادی هم بکنیم از بازی ایران و استرالیا ... یادش بخیر

 

دسته بندی

برچسب‌ها