رفتن به محتوای اصلی

لزوم قانون‌گذاری برای فعالیت سرویس‌ها و پیام‌رسان‌های غربی

وقتی که شوک شنیدن خبرشهادت جایش را به بغض و اندوه داد، اینستاگرام، جولانگاه پیام‌های تسلیت و انتقام سخت شد و توئیتر مجالی برای نوشتن دلتنگی و انتظار برای انتقام. همین موضوع موجب شد مدعیان آزادی بیان، شروع به پاک کردن پست‌های مربوط به شهادت سردار قاسم سلیم
8

معروف: شهادت، آن‌چنان نعمت بزرگی‌ست که نصیب هر انسانی نمی‌شود. با این حال قهرمان و سردار بزرگ ایران، «حاج قاسم» با آن چهره با صلابت و چشم‌هایی که در عین مهربانی، خبر از جدیت در برابر دشمنان می داد، به واژه شهادت، اعتبار دوباره بخشید، اگرچه جهانی با عروجش به خاک غم نشست و بغض وگریه ما شد بدرقه راهش! 

تلخ آغاز شد هفته ای که نام سردار بزرگ ایران، بر هر زبانی می چرخید. خواه به نیکی و خواه به عداوت و کینه و دشمنی. خبر شهادت سرداری که فارغ از درجه عالی نظامی‌اش، مردم او را اسطوره‌ای از مبارزه و مجاهدت می دانند و مثل یک ستون محکم برای امنیت بود، با فضای مجازی و شبکه های اجتماعی کاری کرد که نگرانی و اضطراب را در دل دشمنان کاشت.

از همان دقایق ابتدایی صبح جمعه، درست وقتی که شوک شنیدن این خبر جایش را به بغض و اندوه داد، فضای مجازی از هشتگ سردار قاسم سلیمانی پر شد.اینستاگرام، جولانگاه پیام‌های تسلیت و انتقام سخت شد و توئیتر مجالی برای نوشتن دلتنگی و انتظار برای انتقام. از مردم گرفته تا چهره های شناخته شده، هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر همه در برابر این خبر واکنش نشان دادند.

همین موضوع موجب شد تا مدعیان آزادی بیان، شروع به پاک کردن پست‌های مربوط به شهادت سردار قاسم سلیمانی در اینستاگرام کنند تا تلاش حداکثری شان برای نماندن اسم این مرد بزرگ در فضای مجازی کامل شود.

با وجود آنکه تعداد زیادی از حساب‌های کاربری به واسطه اطلاع رسانی درباره این ضایعه، از این شبکه اجتماعی پاک شدند اما سردار دل ها یکی از بالاترین ترندهایی بود که نشان از این داشت که عشق سردار قاسم سلیمانی، قلب ایرانیان را هدف گرفته و با بازی‌های رسانه ای ذره ای از میزان ارادات واحترام مردم به ایشان کم نمی شود.

صفحه اینستاگرام شخصیت هایی نظیر سید مجید بنی فاطمه، حسین طاهری و حتی صفحه خبرگزاری‌هایی نظیر خبرگزاری ایلنا به همین بهانه بسته شد.

 

علی علیزاده تحلیل گر سیاسی نیز در توئیتر از حذف حساب کاربری اینستاگرامش خبرداد.

 

 صفحه رسمی سی وهشتمین جشنواره فیلم فجر نیز به واسطه انتشار پستی درباره  اهدای تندیس شهید قاسم سلیمانی در جشنواره و همچنین محکومیت ترور ایشان توسط سینماگران ایرانی که به عکس‌های آن شهید مزین شده بود، از دسترس خارج شد.

 

صفحه مجازی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) نیز در اینستاگرام یکی از صفحاتی بود که در پی تسلیت شهادت حاج قاسم بسته شد. جواد بهشتی پور مدیر روابط عمومی وتبلیغات آستان مقدس حضرت معصومه(س) در این باره به خبرنگار رسانه فارس توضیح داد: از زمانی که  شهادت سردار سلیمانی منتشر شد، صفحه اینستاگرام آستان، اقدام به انتشار پیام هایی با مضمون شهادت ایشان کرد. همین کار باعث شد تا اولین تذکر را بابت انتشار عکس سردار از اینستاگرام دریافت کنیم.

به گفته بهشتی پور، طبق تصمیم معاونت فرهنگی آستان مقدس حضرت معصومه(ع)، همچنان به انتشار پست هایی درباره این سردار بزرگ پرداختند و با انتشار کلیپی یاد وخاطره این مقام بزرگ را گرامی داشتند.

 مدیر روابط عمومی وتبلیغات آستان مقدس حضرت معصومه(ع) تأکید کرد که کلیپ‌های ساخته شده توسط این مرکز درباره این شهید بزرگ و انتشار اخبار و عکس های ایشان توسط اینستاگرام پاک می شد و حتی صفحه لایو  این آستان بسته شد و کم‌کم پست های صفحه پاک شدند تا اینکه به طور کامل صفحه اینستاگرام آستان مقدس حضرت معصومه(س)، توسط اینستاگرام پاک شد.

بهشتی پور این حرکت اینستاگرام را مانعی برای ادامه عالیت در مسیر انقلاب ندانست و تأکید کرد که همچنان با قدرت برای ادای دین به این شهید والا مقام راه را ادامه می‌دهیم و حتی اگر این صفحه مجددا راه اندازی نشود،با ایجاد یک صفحه جدید کار را دنبال می کنیم.

 

زائری: اینستاگرام سابقه حذف  پست‌هایم را داشت

حجت الاسلام محمدرضا زائری که چهره شناخته شده ای در فرهنگ و رسانه است نیز از تجربه بسته شدن صفحه اینستاگرامش به بهانه انتشار پست درباره سردار قاسم سلیمانی به خبرگزاری فارس توضیح داد. زائری که پیش از این نیز پست هایی درباره سپاه پاسداران وحزب الله لبنان منتشر کرده بود، گفت: با وجود انتشار چنین پست‌هایی، اینستاگرام صفحه او را حذف نکرده بود اما از دوسال قبل که تعداد فالوورهای صفحه افزایش پیدا کرد، پست های مربوط به حزب الله لبنان توسط این شبکه حذف می شد. در زمان دستگیری روح الله زم نیز پست هایی منتشر کردم که با تذکر اینستاگرام این پست ها نیز حذف شدند.

زائری ادامه داد که صبح جمعه، عکس سردار سلیمانی را در صفحه اینستاگرامم منتشر کردم که حذف شد و پس از آن دوپست دیگر با همین مضمون قرار دادم که یکی از آنها بدون عکس بود و فقط به موضوع شهادت ایشان اشاره شده بود. اینستاگرام اما هر سه پست را حذف کرد.

 

زائری اضافه کرد که من نیز پس از گذشت چند ساعت، وقتی مشاهده کردم دیگر کاربران اقدام به انتشار عکس هایی درباره شهادت سردار سلیمانی می کنند، من نیز دوباره پستی درباره ایشان منتشر کردم. پس از این کار، متوجه شدم که نه تنها پست هایم بلکه حساب کاربری‌ام نیز به طور کامل حذف شده است.

به گفته زائری، اینگونه فعالیت‌ها نمی تواند از محبوبیت سردار سلیمانی بکاهد و به احتمال زیاد، اینستاگرام به دلیل آنکه در ایران محدودیتی نظیر فیلترینگ ندارد و بین مردم استفاده زیادی دارد، حساسیت این موضوع را درک کرده و جلوی انتشار آن را گرفته است اما حتی برای حفظ مخاطبان هم، سعی نکرده که خویشتن داری بیشتری راجع به این موضوع داشته باشد.

 

انتظار آزادی بیان از جریان استکبار نداریم

زائری تأکید کرد که ما انتظار آزادی بیان از طرف جریان استکباری آمریکا نداریم و برایمان مشخص است که این ادعا، یک ادعای توخالی وپوچ است. فضای اینستاگرام با انتشار اخبار سردار سلیمانی فضای تهدیدآمیزی برای آنها شده است و آنها توان رویارویی با جریان انقلابی را در خود ندیدند.

 

آمریکایی ها در فضای مجازی هم تروریست هستند

سید علیرضا آل داود پژوهشگر فضای مجازی  درباره این اقدام آمریکا در فضای مجازی توضیح داد که شاهد بودیم پس از ترور بزدلانه حاج قاسم و شهادت ایشان آمریکایی ها به تمام سرویس هایشان در فضای مجازی دستور دادند تا از فعالیت رسانه ای مردم و جبهه مقاومت در سرویس های توئیتر، اینستاگرام، فیس بوک... جلوگیری کنند و این موضوع به خوبی نشان داد هدف آنها از سرمایه گذاری بلند مدت بر روی این سرویس ها برای چه مقاطع و کدام حوادث است. حذف صفحاتی که تصاویر، فیلم ها و هشتگ های #قاسم_سلیمانی و #انتقام_سخت را استفاده کرده بودند نوعی تروریسم سایبری و نقض حکمرانی سایبری ما به شمار می رود و  جا داشت ما در برابر این اقدام تروریستی رسانه ای – سایبری آمریکایی ها موضع بسیار محکمی اتخاذ می کردیم و یکبار برای همیشه درس محکمی به آنان و حامیان‌شان در این فضا می دادیم.

آل داود با اشاره به اینکه آمریکایی ها با نفوذ دادن سرویس های مجازی خود در داخل کشور ها در حال نقض حکمرانی آنان در داخل مرزهای خودشان هستند، تأکید کرد که آمریکایی ها بر روی محتوا، سرویس ها و خدماتشان رگولاتوری خودشان را اعمال می کنند و به همین دلیل نیز براحتی اکانت ها و صفحات ارزشی، انقلابی را در این فضا حذف می کنند. البته اقدامات تروریستی آمریکا در فضای مجازی و رسانه تنها به حذف صفحات و اکانت ها محدود نمی شود. آمریکایی ها در این فضا و با هدف سرقت اطلاعات مانند تشخیص موقعیت جغرافیایی، شنود اطلاعات و  استفاده از آن به عنوان بستر جنگ شناختی – ادراکی ترکیبی آنرا در اختیار و مدیریت گرفته اند و انواع ضربه ها را به کشورهای مورد هدف‌شان وارد می کنند.

این مدرس سواد رسانه ای به لزوم قانون گذاری برای فعالیت سرویس ها، شبکه های اجتماعی و پیام رسان های غربی در کشور اشاره کرد و ادامه داد تا زمانیکه فضای مجازی رها شده در کشور وجود داشته باشد آمریکایی ها از آن برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی، تغییر ذائقه مردم، استفاده برای فتنه ها و جنگ های امنیتی داخلی، ترور شخصیتی مسئولان استفاده خواهند کرد. از زمان اعلام خبر شهادت حاج قاسم شاهد جولان ضد انقلاب، منافقین داخلی و خارجی در فضای مجازی و با هدف ترور رسانه ای – سایبری ایشان هستیم، در حالیکه در توئیتر هشتگ های انتقام سخت و قاسم سلیمانی توسط مردم و جبهه مقاومت ترند شده بود، شاهد بودیم که هشتگ مدنظر مرکز اعتدال عربستان با کمک منافقین در آلبانی نشین ها با کمک توئیتر و اینستاگرام با رشد یکباره روبرو شد و آمریکایی ها به این هشتگ مدنظر خودشان ضریب می دادند و از طرف دیگر، اکانت ها و هشتگ های جبهه مقاومت را حذف و یا اسپم می کردند. ما طبق بیانیه گام دوم انقلاب باید محاصره تبلیغاتی دشمن را بشکنیم، چرا که در چند روز گذشته همگان دیدند که دشمن چگونه ما را در فضای رسانه ای- مجازی محاصره کرده است و حتی اجازه نمی‌دهد در این فضا از اعتقادات، ارزش ها و باورهایمان دفاع کنیم.

 

خون حاج قاسم، دلیلی برای رسوایی دشمنان انقلاب 

به گفته آل داوود، خون حاج قاسم منجر به انسجام ملی و وحدت هرچه بیشتر میان ملت ایران، عراق و لبنان شد و دشمنان  که طبق احادیث از احمق های روی زمین خلق شده اند با دستان خود و با ترور حاج قاسم  باعث شدند که در میان ملت های ایران، عراق و لبنان یک انسجام ملی شکل بگیرد و  خون شهید سپهبد سلیمانی منجر به رسوایی هرچه بیشتر دشمنان اسلام و انقلاب خواهد شد.  

با وجود تلاش‌های بی وقفه دشمنان برای بی تأثیر کردن این واقعه و تلاش برای حذف نام سردار سلیمانی در شبکه های مجازی، همچنان بزرگترین اتفاق چند روز اخیر ریختن خون پاک این شهید است و کاربران شبکه های مجازی به هر طریقی، داغدار بودنشان را به رخ جهانیان کشیده اند.

هنرمندان زیادی در اینستاگرام، درباره شهادت این مرد بزرگ، پست هایی را منتشر کردند که با واکنش اینستاگرام، اغلب این پست ها حذف شد.گرچه این اقدام باعث شد تا کاربران، مراتب تسلیت و ناراحتی خودشان را بدون واهمه‌ از حذف صفحات‌شان هم‌چنان در شبکه های اجتماعی با مردم به اشتراک بگذارند، اما به نظر می رسد هدف از این کار، ایجاد اضطراب و نگرانی از حذف اکانت کاربران با فالوورهای زیاد است تا دوباره به دنبال انتشار پست هایی با مضمون گرامی داشت حماسه سازان کشور نباشند.

 

فارس

دسته بندی