رفتن به محتوای اصلی

شبی که منزلتش بیش از هزار ماه است

1

مناسبتی تاریخی که با شب‌های قدر گره خورده، ضربت خوردن و شهادت مولای متقیان حضرت علی علیه‌السلام است. زندگی مولود کعبه وقف حق بود و بس. علی (ع) اسوه‌ی حق‌خواهی و حق‌مداری بود.

لیالی القدر رمضان امسال از راه رسیدند. شب‌های قدری که به فرموده کلام الله مجید افضل از هزار ماه هستند: «لیلةالقدر خیر مِن الف شهر». از ارج و قرب این لیالی عزیز هرچه بنویسیم کم است. شب‌هایی که در آن در‌های مقدرات الهی گشوده می‌شوند و تقدیر هر بنده‌ای رقم می‌خورد. دعا و نیایش در این شب‌ها بسیار سفارش شده است. از رسول خدا درباره‌ی قدر و منزلت شب قدر نقل شده است که هر کس این شب را احیا کند، عذاب الهی تا سال آینده از وی روی برمی‌گرداند.

از اهمیت و ارزش شب‌های نورانی قدر همین بس که خداوند منان برای این لیالی شریفه سوره‌ای نازل فرموده و ضمن این که از ارزش‌های معنوی این شب‌ها در این سوره‌ی مبارکه ذکر شده، از چند و چون و کم و کیفش نیز سخن فرموده است. قرآن می‌فرماید: «تنزل الملائکه و الروح فیها باذن ربهم».

بنا بر فرمایش قرآن کریم در این شب‌های پرفیض است که در‌های آسمان گشوده می‌شود و رحمت خداوند عالم توسط فرشتگان و ملائکه به زمین نزدیک‌تر می‌شود. پس باید قدردان شب‌های قدر باشیم.

این شب‌ها، تنزیل کلام الله مجید نیز هست. قرآن دو بار بر قلب نبی مکرم اسلام نازل شد: یک بار به صورت کامل در شب قدر و بار دوم به صورت تدریجی. این نیز یکی دیگر از معجزات قرآن است که دو بار و به دو شیوه‌ی مختلف بر قلب پیامبر نازل شد و راهگشای زندگی بشریت است و باز به فرموده‌ی خود کلام الهی، «هدی للناس و بینات من الهدی و الفرقان» است.

مناسبتی تاریخی که با این شب‌های عزیز گره خورده، ضربت خوردن و شهادت مولای متقیان حضرت علی علیه السلام است. مولود کعبه که در خانه‌ی خدا به دنیا آمد و در خانه‌ی خدا ضربت خورد و به شهادت رسید. زندگی مولود کعبه وقف حق بود و بس. علی اسوه‌ی حق خواهی و حق مداری بوده و برای ابد الدهر خواهد ماند.

چنین لیاقت بزرگی را هیچ کس در طول تاریخ بشریت نداشته است که در خانه‌ی خدا متولد شود و در خانه‌ی خدا ضربت بخورد و به شهادت برسد جز علی. علی نمونه و الگوی تمام انسانهاست. علی اسوه‌ی عدل است و اسطوره‌ی اخلاق. علی قرآن ناطق است که در شب قدر ضربت خورد و در شبی دیگر از شب‌های قدر به شهادت رسید.

علی در دامان پر مهر رسول الله پرورش یافته بود و نخستین مردی بود که مسلمان شد. به فرموده‌ی نبی مکرم اسلام علی با حق و حق با علی است: «علی مع الحق و الحق مع علی». شیر خدا اسوه‌ی دادگری است، آنجا که پاره‌ی آتش به برادر خود می‌دهد و هرگز عدالت را فدای سیاست و باند و باندبازی نمی‌کند. علی نماد وفای به عهد است آنجا که در بستر خاتم الانبیا خوابید و هرگز ترس جان به خودش راه نداد. علی پدری دلسوز برای ایتام است آنجا که شبانه و ناشناس برایشان غذا می‌برد. علی دری است به سوی شهر علم و دانش آنجا که پیامبر فرمودند: «انا مدینه العلم و علی بابها».

در این شب‌های پرفیض و منزلت قدر که هم شب نزول کلام الله عزیز است و هم شب ضربت خوردن و شهادت مولا علی است، دعا و نیایش بسیار توصیه شده است. چه فرصت نابی است در این شب‌های نورانی برای آن‌ها که در شرایط کنونی بیمار هستند از درگاه الهی طلب عافیت کردن. 

ناگفته نماند در این شب‌های پر فیض جای نوزده تن از سربازان دلیر وطن، شهدای جان بر کف و دریادل نیروی دریایی ارتش که به تازگی دعوت حق را لبیک گفتند و به فیض شهادت نائل آمدند، در کنارمان بسیار خالی است. خوشا به سعادتشان که در این روز‌ها و شب‌های شهرالله به شهادت رسیدند. برای مجروحان این حادثه هم شفای عاجل داریم. همچنین برای شادی ارواح طیبه‌ی همه‌ی شهدا در این لیالی قدر دست به دعا برمی‌داریم و خاضعانه از درگاه ایزد منان طلب می‌کنیم که «سُبْحانَکَ یا لا اِلهَ اِلاّ اَنْتَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ خَلِّصْنا مِنَ النّارِ یا رَبِّ».

دفاع پرس

دسته بندی