رفتن به محتوای اصلی

شهید سید مصطفی بدرالدین ذوالفقار حزب الله

مصطفی بدرالدین یا مصطفی امین بدرالدین شهید شاخص 1400
شهید مصطفی بدرالدین

مصطفی بدرالدین یا مصطفی امین بدرالدین بعنوان شهید شاخص در سال 1400 انتخاب شده است. اما این شهید لبنانی کیست که بعنوان یکی از شهدای شاخص سال 1400 انتخاب شده است؟

شهید بدرالدین متولد ششم آوریل 1961 میلادی در لبنان می باشد. ایشان بدلیل مبارزات خود با استکبار جهانی و با اتهام انفجار سفارت آمریکا در کویت به مدت 8 سال زندانی بودند. هرچند که دولت کویت بدلیل فشارهای آمریکا درچند نوبت ایشان را به حبس ابد وحتی اعدام محکوم نمودند اما بعد از حمله عراق به کویت شهید بدرالدین آزاد شده و از طریق کشور ایران به لبنان باز می گردند. ایشان پس از بازگشت به لبنان وارد تشکیلات حزب الله می شود ودر شاخه نظامی مشغول به فعالیت می گردند. از ویژگی های بارز این شهید می توان به ولایت پذیری ایشان اشاره نمود. همسرشان در این خصوص نقل کرده اند:

«سید مصطفی روحیه انقلابی عجیبی داشت و از زمان شروع حیاتش آگاهی کامل با تفکر شهید محمد باقر الصدر و امام موسی صدر داشت. ایشان از تجارب انقلابی بسیاری از احزاب در کشورهای دنیا آگاه بود، اما هنگامی که انقلاب اسلامی ایران پیروز شد به من گفت که به ایران خواهد رفت و متعجب شدم زیرا حزب الله در آن زمان نبود. اگر بخواهم که از معرفت و شعور سید در آن زمان بگویم، گویای سلمان فارسی بود که در جستجوی رسول الله است و دین جدید را می‌جوید. سید تجارب جهادی بسیاری داشت. از گفته‌های ایشان هنگامی که فرماندهی ستاد حزب الله را عهده دار شد این بود که مقاومت بدون ولایت فقیه نمی‌تواند که یک وضعیت جهادی سیستماتیک ایجاد کند و دچار هرج و مرج خواهد شد. یکروز قبل از شهادتش با سید ابوالفضل طباطبایی نماینده امام در سوریه ملاقات کرد و به من گفت که آن دیداری ویژه بود. آخرین سخنان سید این بود که او سید ابوالفضل طباطبایی را بیش از هفت بار ملاقات کرده است و سید به او گفته است که من بوی رهبر را از شما استشمام می‌کنم.»

شهید بدرالدین حزب الله

سید مصطفی ملقب به «سید ذوالفقار» فرمانده شاخه نظامی حزب‌الله لبنان بوده و درواقع به نوعی جانشین شهید عماد مغنیه محسوب می‌شدند. ایشان بامداد روز جمعه مورخ ۲۲ اردیبهشت 1395در انفجاری در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی دمشق، به شهادت رسیدند. در واقع ایشان بعنوان مسئول حزب الله در سوریه بودند و در جنگ با داعش به فیض شهادت در مقام شهید مدافع حرم نایل گردیدند. البته وی از سال ۲۰۱۲ مسئولیت حضور نظامی حزب‌الله در سوریه را بر عهده گرفت؛ همان زمان نیز از سوی نیروی های آمریکایی در لیست سیاه قرار داده شد.

ایشان اکثر لحظات زندگی خود را در راه مبارزه با اسرائیل سپری نمود. وی و شهید مغنیه ابتدا و در سال ۱۹۸۲ در صفوف نیروهای ۱۷ جنبش فتح بودند و پس از آن وارد حزب‌الله شدند. سید مصطفی از اولین نیروهای حزب الله لبنان به همراه شهید مغنیه محسوب می گردند(وی برادر خانم شهید مغنیه نیز بودند). او از زمان اشغال لبنان به دست رژیم صهیونیستی تا زمان شهادتش در درگیری‌های متعددی بر ضد دشمن صهیونیستی شرکت نموده است. وی یکی از نیروهایی بود که در درگیری‌های مشهور خلده در برابر ارتش اسرائیل ایستاد و مانع از ورود این ارتش به بیروت از دروازه‌های جنوبی شد. شهید بدرالدین، همچنین مسئولیت عملیات‌های نظامی حزب‌الله را در خارج از لبنان بر عهده داشتند.

حاج قاسم

سردار سلیمانی در خصوص این شهید والا مقام فرمودند: که از دست رفتن سیدمصطفی برای سیدحسن نصرالله به مثابه از دست رفتن مالک اشتر برای امیرالمومنین(ع) بود.

دسته بندی

برچسب‌ها