رفتن به محتوای اصلی

راه های مقابله با افسردگی دوران کرونا

استرس و ترس از کرونا
راه های مقابله و پیشگیری از افسردگی ناشی از محدودیت های کرونایی
افسردگی در دوران کرونا

اگر انزوا ، اضطراب ، عدم ثبات اقتصادی و هجوم روزانه اخبار بد ناشی از همه گیری کرونا ویروس بر روحیه شما تأثیر زیادی می گذارد ، باید بدانید شما تنها نیستید. شرایط فعلی همه گیری و شیوع ویروس کرونا تقریبا تمام کشورهای دنیا را دچار چالش شدید کرده است. اما راه مقابله با آن چیست؟

ویروس کرونا مختص به ایران و یا کشور خاصی نیست . نتایج تحقیقات در ایالات متحده آمریکا نشان می دهد تقریبا نیمی از مردم آن کشور معتقد هستند که ویروس کرونا بر سلامت روان آنها تاثیر منفی داشته است و این تصویر در سراسر جهان تکرار می شود. استرس انزوای اجتماعی ، نگرانی در مورد شغل ، پول و سلامتی و احساس عمیق از دست دادن که بسیاری از ما در حال حاضر با آن روبرو هستیم ، می تواند باعث ایجاد افسردگی گردد.

کرونا

وقتی از افسردگی رنج می برید ، زندگی می تواند بسیار تیره و ناامید کننده به نظر برسد. این می تواند در توانایی شما در تفکر مستقیم ، تخلیه انرژی و ایجاد راهکار در گذراندن روز اختلال ایجاد کند. حتی در شرایطی که برخی از کشورها و مناطق شروع به کاهش محدودیت های ماندن در خانه کرده اند ، بعید به نظر می رسد که زندگی به زودی به حالت عادی بازگردد. انسان موجودی اجتماعی است. قطع ارتباط، حمایت و تماس نزدیک خانواده و دوستان می تواند باعث افسردگی شود یا علائم موجود را بدتر کند. ماه ها فاصله گذاری اجتماعی و ماندن در خانه می تواند احساس تنهایی را در شما ایجاد کند و مجبور شوید به تنهایی با مشکلات خود روبرو شوید.

زمان پایان همه گیری، ناراحت کننده و نامشخص است. حتی با شروع باز شدن برخی مکان ها پس از ماه ها قرنطینه ، هنوز فاصله زیادی تا پایان این بحران به نظر برسد. ممکن است شغل خود را از دست داده اید، از نظر مالی دچار مشکل شده اید و نگران این هستید که چه موقع اقتصاد رونق می گیرد. ممکن است از دست دادن عزیزان یا حتی اعضای خانواده ناراحت باشید یا از ادامه فاصله گذاری اجتماعی احساس سرخوردگی و ناامیدی کنید. زندگی در عصر ویروس کرونا می تواند بر روحیه شما تأثیر بسزایی داشته باشد. انزوا و تنهایی به افسردگی دامن می زند. اضطراب هم می تواند منجر به افسردگی شود. سطح استرس در حال افزایش است. تجربه یک تغییر عمده در زندگی شما ، مانند مرگ یکی از عزیزان ، از دست دادن شغل ، تشخیص بیماری جدی ، یا مشکلات مالی یا روابط ، می تواند سطوح زیادی از استرس را به همراه داشته باشد. در نتیجه این بیماری همه گیر ، ممکن است چندین مورد از این عوامل استرس زای بزرگ را به طور همزمان تجربه کنید و این امر شما را در برابر افسردگی آسیب پذیرتر می کند.

ترس و عدم اطمینان در مورد ویروس کرونا به این معنی است که نگرانی طبیعی است. اما وقتی نگرانی های شما از کنترل خارج می شوند ، می توانند باعث وحشت و اضطراب شوند.

ما معمولا به راههای مقابله ناسالم روی می آوریم. بی حوصلگی ، تنهایی و فکرکردن به عواقب نابسامانی مالی ناشی از قرنطینه می تواند راههای ناسالم مقابله را ایجاد کند. شاید شما از آن دسته آدم هایی باشید که رو به تماشای بیش از حد تلویزیون، استفاده زیاد از فضای مجازی، خوردن بیش از حد غذا و یا حتی استفاده از هله و هوله و خوراکی های مضرر بیاورید تا بتوانید با استرس خود مقابله کنید. در حالی که این روش ها ممکن است یک استراحت کوتاه مدت باشند اما در دراز مدت علائم افسردگی شما را بسیار بدتر می کند. در عوض ، می توانید از راهکارهای سالم زیر برای افزایش خلق و خو و کاهش افسردگی خود استفاده کنید.

مهم نیست که در حال حاضر تحت چه محدودیت هایی هستید ، این راهکارها می توانند به شما در مقابله با تنهایی ، تسکین افکار منفی ، بهبود روحیه و مقابله با علائم افسردگی کمک کنند.

 

دید خود را تغییر دهید

هیچ راه حل ساده ای برای بهبود افسردگی وجود ندارد و یافتن انرژی و انگیزه برای برداشتن اولین قدم می تواند دشوار باشد. اما شما بیش از آنچه تصور می کنید بر ذهن خود کنترل دارید.

این درست است که این دوران دردناک و نگران کننده است و تعداد کمی از مردم در حال حاضر بهانه های خوبی برای خوشحالی دارند. اما در عین حال، افسردگی می تواند اوضاع را حتی بدتر از آنچه هست نشان دهد. وقتی افسرده هستید ، همه چیز را از طریق لنز منفی فیلتر می کنید. با تشخیص این موضوع ، می توانید تمرکز خود را تغییر داده و اولین قدم را برای احساس خوش بینی بیشتر بردارید.

حواس خود را پرت کنید

وقتی افسرده ، بیکار و از جامعه ی خود جدا هستید ، به نظر می رسد که افکار منفی در ذهن شما قالب می شود. اما می توانید با تمرکز بر چیزی که به زندگی شما معنا و هدف می بخشد ، چرخه را بشکنید. شاید چیزی وجود داشته باشد که همیشه می خواهید یاد بگیرید ، مانند یک زبان جدید یا یک هنر جدید؟ یا شاید همیشه می خواسته اید رمان بنویسید ، آشپزی کنید یا سبزیجات خودتان را پرورش دهید؟ تمرکز بر یک پروژه یا هدف ، حتی کوچک می تواند به شما احساس خوشایند و نگاه مثبت هدیه بدهد. در واقع امید را در دل شما دوباره زنده خواهد کرد. کافی است یک هدف را انتخاب و شروع نمایید.

 

منابع ساده شادی را بیابید

اگر نمی توانید خود را مجبور به تفریح ​​کنید ، می توانید خود را مجبور به انجام کارهایی کنید که روحیه شما را در طول روز تقویت می کند. فیلم های خنده دار یا سریال های کمدی طنز مورد علاقه خود را تماشا کنید، موسیقی مورد علاقه خود را گوش کنید. گذراندن وقت در طبیعت خواه قدم زدن در پارک ، قایق سواری در ساحل ، و یا حداقل پیاده روی در محیط امن و خلوت می تواند استرس را از بین ببرد و لبخند را بر لبان شما بنشاند ، اگر فرزند دارید بهترین گزینه بازی روزانه با آنها می باشد این کار بسیار سودمند برای شما خواهد بود.

بازی با کودک

 

راههای جدیدی برای تعامل با دیگران پیدا کنید

ملاقات حضوری با دوستان و خانواده هنوز برای بسیاری از ما در حال حاضر دشوار است ، اما این بدان معنا نیست که شما مجبورید دچار انزوا و تنهایی باشید. در حالی که هیچ چیز قدرت تقویت روحیه تماس رو در رو را برآورده نمی کند، گفتگو از طریق ارتباط ویدیویی ، تلفنی یا از طریق پیام می تواند به شما در برقراری ارتباط بیشتر کمک کند. با دوستان و خانواده نزدیک خود تماس بگیرید ، از این فرصت برای جستجوی دوستان قدیمی استفاده کنید یا با گروهی از افراد ملاقات آنلاین ترتیب دهید. حتی اگر علائم افسردگی شما را مجبور به عقب نشینی در پوسته خود می کند ، بسیار مهم است که مرتباً با مردم در تماس باشید.

ارتباط

ورزش

ورزش کردن یکی از آخرین کارهایی است که در هنگام افسردگی دوست دارید انجام دهید اما یکی از موثرترین روش ها برای تقویت روحیه شما است. در واقع ورزش منظم می تواند به اندازه داروهای ضد افسردگی در تسکین افسردگی موثر باشد. حتی اگر هنوز در قرنطینه ی خانگی هستید ، روشهای خلاقانه ای برای حرکات ورزشی پیدا خواهید کرد.

تکنیک های آرامش را تمرین کنید

در علم روز روانشناسی؛ گنجاندن یک تکنیک آرام سازی مانند مدیتیشن ، شل نمودن  عضلات یا یک تمرین تنفسی در برنامه روزانه شما می تواند از تنش و اضطراب در شما بکاهد.

اما مطمئن باشد هیچ چیز مثل دعا و ارتباط با قدرت برتر یعنی خداوند متعال نمی تواند به شما آرامش با ثبات هدیه کند. در روزهایی که بدلیل همه گیری این ویروس امکان شرکت در جلسات گروهی کمتر فراهم می گردد استفاده از کتاب های معنوی ویا جلسات معنوی آنلاین بهترین راهکار خواهد بود. لطفا از گفتگو با دوست خوب خودتان یعنی خداوند مهربان غافل نشوید!

 

رژیم غذایی تقویت روحیه داشته باشید

در مواقع استرس ، ما اغلب به غذاهای آماده ی سرشار از چربی های ناسالم ، شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده روی می آوریم. اما این غذاها می توانند بر روحیه شما تأثیر منفی بگذارند. در عوض، تا جایی که ممکن است بر غذاهای تازه و مفید تمرکز کنید و مصرف مواد مغذی تقویت کننده روحیه خود مانند اسیدهای چرب امگا 3 را افزایش دهید.

 

خوب بخوابید

همانطور که افسردگی می تواند بر کیفیت خواب شما تأثیر بگذارد، خواب ضعیف نیز می تواند به افسردگی کمک کند. وقتی استراحت خوبی دارید ، حفظ احساسات و داشتن انرژی و تمرکز بیشتر برای مقابله با سایر علائم افسردگی آسان تر است. تغییر عادات روزانه و روال خواب شما می تواند به بهبود خواب راحت شما در شب کمک کند.

صبح ها زودتر از گذشته از خواب برخیزید تا بتوانید شب ها زودتر به خواب بروید

حداقل یک ساعت قبل از خواب تلویزیون ورسانه های جمعی از جمله تلفن همراه را کنار بگذارید

در تاریکی از صفحه نمایش تلفن همراه استفاده نکنید

و...

 

-برای یادآوری کارهای مفید و روش هایی که ذکر شد و یا حتی جملات انگیزشی می توانید با نوشتن آنها بر روی برگه یادداشت، آن ها را به دیوار یا درب یخچال خود بچسبانید. از انجام همین کارهای کوچک نیز غافل نشوید این راهکارها می تواند شما را از مراجعه به روانپزشک و مصرف روزانه قرص و دارو بی نیاز کند.

در پایان لازم به ذکر است که طبق نتایج تحقیقات انجام شده، خانم نسبت به آقایان بیشتر در معرض خطر افسردگی قرار دارند. لذا باتوجه به اینکه خانم ها زمان بیشتری را نسبت به آقایان در منزل می گذرانند لازم است با توجه بیشتری از سلامت روان خود مراقبت نمایند.

پورتال تخصصی اجتماعی

 

دسته بندی