رفتن به محتوای اصلی

نشانه های یک فرد معتاد

تشخیص اعتیاد
چگونه تشخیص بدهیم یک فرد دچار اعتیاد شده است
نشانه های اعتیاد

اگر فکر می‌کنید یکی از عزیزانتان در دام سوءمصرف مواد مخدر گرفتار شده، لازم است با نشانه‌های اعتیاد به مواد مخدر آشنا باشید تا تشخیص دهید که چه دارو یا ماده مخدری سلامت عزیزتان را تهدید نموده است. پس قطعاً باید با نشانه ها و علائم اعتیاد آشنا شویم تا یاد بگیریم که چگونه فرد معتاد را بشناسیم، و برای بهبودی نزدیکان خود هرچه سریعتر اقدام کنیم.

اگر از نشانه‌های اعتیاد اطلاع نداشته باشید، تشخیص دادن اعتیاد به مواد مخدر یا الکل دشوار می‌شود. سوءمصرف مواد مخدر ظاهر و چگونگی رفتار و احساس مصرف‌کننده را تغییر می‌دهد. علائم سوءمصرف مواد مخدر می‌تواند علائم جسمی، رفتاری یا روانی داشته باشد.
شاید بارها از خودتان بپرسید معتاد کیست؟ چگونه افراد معتاد را بشناسیم؟ خوشبختانه اعتیاد ویژگی‌های قابل تشخیص و مشخصی دارد و مصرف بسیاری از گونه‌های مواد مخدر نشانه‌ها و علائم مشترکی را به دنبال خواهد داشت. اگر نگران وضعیت یکی از دوستان یا اعضاء خانواده‌تان هستید، با کمی مطالعه درباره این نشانه‌ها و علائم می‌توانید اعتیاد را تشخیص دهید و فردی را که با این اختلال دست و پنجه نرم می‌کند، سریع‌تر نجات دهید.

علائم اولیه اعتیاد به مواد مخدر

هر چند تشخیص اعتیاد در ابتدای دوران مصرف اندکی دشوار می باشد، اما اعتیاد با چند نشانه هشداردهنده اولیه همراه است که شناسایی این بیماری خطرناک را آسان‌تر می‌سازد. علائم اولیه شایع اعتیاد می‌تواند ظاهری، شخصیتی یا روانی باشد. از جمله نشانه‌های ظاهری می‌توان به تغییر در ظاهر یا بهداشت فردی اشاره کرد. نوسانات خلقی مکرر یا بی‌توجه شدن به اولویت‌ها از جمله نشانه‌های شایع شخصیتی می باشد، بی‌انگیزگی و ابتلا به بیماری‌های روانی نیز نمونه‌هایی از نشانه‌های روانی اعتیاد است. یک روان پزشک ترک اعتیاد می تواند این علائم اولیه را تشخیص دهد.

علائم ظاهری فرد معتاد:

سوءمصرف الکل یا مواد مخدر نشانه ها و علائم ظاهری فراوانی دارد. بعضی از این نشانه‌ها کاملاً بارزو شماری دیگر پنهان است و یا مصرف کننده سعی بر مخفی کردن آن‌ها دارد.
از جمله شایع‌ترین علائم ظاهری فرد معتاد می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

آبریزش مکرر بینی (علامت شایع اعتیاد به کدئین)

رعشه یا تشنج

از دست دادن هماهنگی جسمی

گیجی و خواب‌آلودگی شدید

استشمام بوی مواد شیمیایی از دهان یا لباس‌ها

مردمک‌های سوزنی

تغییر وزن

تغییر اشتها و عادت‌های غذایی

نامنظم شدن الگوهای خواب

لک‌ها و زخم‌های پوستی

عدم رعایت بهداشت فردی


چشم‌های سرخ و خون گرفته:

استفاده ازالکل و مواد مخدر عوارض مختلفی را به دنبال خواهد داشت که از این میان، تأثیر گذاشتن بر چشم‌ها تقریباً یکی از عوارض همیشگی سوءمصرف الکل و مواد مخدر است. برای مثال از نشانه های اعتیاد به متادون می‌توان به تنگ شدن مردمک‌ها یا به اصطلاح میوزیس اشاره کرد و سرخ شدن چشم‌ها یکی از علائم شایع مصرف ماری جوانا است.

کاهش وزن ناگهانی:

نوسانات وزن یکی از عوارض شایع سوءمصرف مواد مخدر و الکل است، البته نوع و میزان تغییر وزن کاملاً به نوع ماده مخدر مصرفی بستگی دارد. بعضی مواد مخدر مانند ماری جوانا اشتهای مصرف‌کننده را افزایش خواهد داد و او را وادار به پرخوری بیشتر از حد معمول می‌نماید. اما برعکس، فردی که با اعتیاد به روان‌گردان‌ها و محرک‌هایی مانند کوکائین، آدرال، متامفتامین یا اکستازی دست و پنجه نرم می‌کند، به سرعت لاغر می‌شود.

تغییر الگوهای خواب:

بیماران دچار اختلال سوءمصرف مواد مخدر با اختلال در الگوهای خواب، بی‌خوابی یا خوابیدن بیش از اندازه روبه‌رو می‌شوند. همچنین ممکن است بیمار معتاد نتواند برنامه خواب ثابت و منظمی را رعایت کند، در ساعات غیرعادی از روز به خواب برود یا شب‌ نتواند بخوابد. این علامت ناراحت‌کننده اعتیاد را می‌توان هنگام درمان در مراکز بازپروری و ترک اعتیاد کنترل کرد.


 درمان اعتیاد:

اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی یک بیماری است که خوشبختانه قابل درمان است. درمان اعتیاد در کلینیک‌های سم‌زدایی، مراکز سرپایی و کمپ‌های ترک اعتیاد شبانه‌روزی ارائه می‌شود، البته کیفیت درمان در مراکز مختلف تفاوت‌های قابل توجهی با هم دارد.
درمان ایده‌آل ترک اعتیاد ترکیبی از مشاوره فردی و مراقبت بالینی است که هر دو از جمله مؤلفه‌های اصلی درمان در اکثر برنامه‌های بازپروری و ترک اعتیاد به شمار می‌آید. اگر به دنبال  کلینیک ترک اعتیاد هستید،  در کلینیک ترک اعتیاد پیام تندرستی، طیف گسترده‌ای از برنامه‌های درمانی را به مراجعین خود ارائه می‌دهند تا آنها با آهنگی تدریجی و پیوسته به یک زندگی سالم و پربار برگردند.

دسته بندی