رفتن به محتوای اصلی

ضرب المثل جوجه رو آخر پائیز می شمارن

یلدای فاطمی با رعایت شیوه نامه های بهداشتی
محاسبه گر نفس خود باشیم ..
98

* جوجه را آخر پاییز می شمارند، کنایه از چیست؟

باتوجه به اتمام فصل پاییز، فرصت رو غنیمت شمردیم تا به این بهانه حدیثی از پیامبر گرامی اسلام حضورتان تقدیم کنیم .این ضرب المثل کنایه از این است که نتیجه کار آخرش مشخص میشود نباید از ابتدا زیاد دلخوش و امیدوار بود. این ضرب المثل نشان می دهد که در گذشته آینده نگری و برنامه ریزی برای آینده یک اصل اجتماعی قلمداد می شد. افراد عاقل کسانی هستند که با موفقیت اولیه در کارشان به خود غره نشوند و تا آخر تلاش کنند زیرا راه تا پایان دشواری هایی دارد و ممکن است افرادی که سهل انگارند در میانه راه دچار مشکل شوند و راه خود را تا پایان و موفقیت نپیمایند. مثال جوجه ها را آخر پاییز می شمارند، تلنگری است بر انسان که عاقبت اندیشی نمی کند و بیش از حد خوش بینی به خرج می دهد.

پس زمانی باید یافته ها و بهره ها را قطعی و مسلّم دانست که از گذر آزمون ها و رویدادها گذشته و ثبات و دوام خود را نشان داده باشند. خردمند کسی است که پایان کار را بنگرد و به نتیجهی آنی کارش یا کاری فریفته نشود.

 

* حرف امروز ما : حسابگر اعمال و رفتار خویش باشیم

پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله وسلم به اباذر فرمودند:

یا أباذَر، حاسِب نَفسَکَ قَبلَ أن تُحاسَبَ فَهُوَ أهوَنُ الحِسابِ غَداً وَزِن نَفسَکَ قَبلَ أن تُوزَنَ وَ تَجَهَّزَ لِلعَرضِ الأکبَرِ یومَ تَعرَضُ لاتَخفی مِنکَ عَلَی اللهِ خَافِیةِ.

ای اباذر، اعمالت را پیش از آنکه دیگران محاسبه کنند خودت محاسبه کن، این برای حسابرسی تو در قیامت بهتر است و خودت را وزن کن و بسنج پیش از آنکه تو را بسنجند و وزن کنند و خودت را برای روز قیامت، روزی که عرضه می‌شوی و هیچ چیزی از تو بر خدا پوشیده نیست، آماده کن.

                                                                                                                                                                                                                               بحارالانوار، ج 77، ص 83

دسته بندی

برچسب‌ها