در مورد تریاک چه می دانید؟

مواد مخدر
تریاک
مواد مخدر تریاک

آیا ضرر تریاک کمتر از سایر مواد مخدر است؟


مواد مخدری به نام تریاک
اوپیوم یا تریاک داروی مخدری است که از غلاف نارس خشخاش به دست می‌آید. تریاک بوسیله شکافتن دانه نیام خشخاش پس از افتادن گلبرگ این گیاه حاصل می‌شود. از شکاف میوه مایعی شیری رنگ خارج می‌شود که لخته شده و تغییر کرده و در معرض هوا به شکل قهوه‌ای رنگ تبدیل می‌شود.
 

شکل تریاک

تریاک را ممکن است به پودر تبدیل کنند و به شکل حبه یا قالب بفروشند یا اینکه به موادی مانند مورفین، کدئین یا هروئین تبدیل کنند.
 

روش های مصرف تریاک

تریاک جز مواد مخدری است که روش های مختلفی جهت مصرف دارد:

تدخین تریاک: اینکه تدخین تریاک چیست باید بگوییم کشیدن تریاک به وسیله وافور و یا با وسایلی مثل سیخ و سنجاق، قلیان و قل قل (وسیله ای شبیه قلیان که به صورت دست ساز و با استفاده از یک بطری و مقداری شیلنگ پلاستیکی ساخته می‌شود)
 خوردن تریاک: به صورت قرص‌های تریاک یا به وسیله حل کردن در آب یا چای و نوشیدن آن مصرف می‌شود.
 تزریق تریاک: در این روش، تریاک را با آب حل كرده و در یك قاشق فلزی می‌ریزند و آن را كمی حرارت می‌دهند، سپس آن را روی پنبه یا اسفنج می‌ریزند و با سرنگ می‌كشند و داخل رگ تزریق می‌كنند.


ضررهای اعتیاد به تریاک

در حالی که برخی از متخصصان اعتقاد دارند که ضرر و اثرات مخرب تریاک نسبت به مواد مخدر دیگر کمتر است اما طبق مطالعات صورت گرفته در حوزه علوم داروشناسی و سم زدایی باید گفت مصرف تریاک برای بدن بسیار ضرر دارد و صدمات زیادی را به مغز وارد می‌کند. مصرف مواد مخدر تریاک باعث کاهش جریان خون در برخی از نواحی مغز می‌شود و در نهایت تضعیف مغز و کند شدن فعالیت های مغز می‌گردد.
 

مشتقات تریاک

از تریاک 25 ماده ی قلیایی با آلکالوئید مثل مرفین، کدئین، متادون مشتق شده است و از مهمترین آلکالوئیدهای تریاک می‌توانیم به نارکوتین، پاپاورین، تبائین و نارسئین اشاره کنیم که دارای مصارف پزشکی می‌باشند و به منظور تسکین درد تجویز می‌شوند، اما در بسیاری از مواد مورد سوء مصرف قرار می‌گیرند.
 
برخی اصطلاحات مربوط به تریاک:


سوخته تریاک چیست؟

پس از دود کردن تریاک با وافور، ماده‌ای به رنگ قهوه‌ای سوخته و براق به دست می‌آید که سوخته تریاک نام دارد. سوخته تریاک  را در آب حل کرده و شربت بنفش رنگی که از آن به دست می‌آید را مصرف می‌کنند.


شیره تریاک چیست؟

سوخته تریاک را در آب حل می‌کنند و می‌جوشانند و سپس آن را از صافی عبور می‌دهند و آنچه که باقی می‌ماند تفاله است، محلول حاصل را مجددا حرارت می‌دهند که با این کار ماده خمیری و سفت و غلیظی به رنگ قهوه‌ای روشن به دست می‌آید که شیره نام دارد،  شیره تریاک خیلی قوی‌تر از تریاک است و به صورت تدخینی و یا خوراکی مورد مصرف قرار می‌گیرد


علائم اعتیاد به شیره تریاک

اعتیاد به شیره نسبت به تریاک اثر قوی‌تری دارد بنابراین عوارض و علائم شدیدی تری هم ایجاد می‌کند اما در کل علائم  اعتیاد به شیره و تریاک یکسان است که در اینجا به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

تیره شدن پوست به طور ویژه لب‌ها  

آسیب به کبد و دندان‌ها

خواب‌آلودگی همیشگی

حالت تهوع و استفراغ

بی‌اشتهایی و یبوست

کاهش میل جنسی

ناراحتی‌های تنفسی 

ضعف در سیستم ایمنی بدن

کاهش انگیزه

کاهش مسئولیت‌پذیری در فرد

بی‌توجهی به زندگی فردی و اجتماعی

گردآورنده: مدیراجتماعی ناحیه خرم آباد 

دسته بندی