رفتن به محتوای اصلی

پیشنهاد یک سفر نوروزی متفاوت!

سفر راهیان نور
سفری سیاحتی و زیارتی
راهیان نور

هرکه دارد هوس کرب وبلا بسم الله ...

سفر راهیان نور علاوه بر بُعد معنوی آن، یکی از جذابه های گردشگری کشورمان محسوب می گردد.

تا همین دو سال قبل بود که همزمان با ایام عید نوروز بخش قابل توجه ی از هموطنان کشورمان در قالب کاروان های راهیان نور به مناطق یادمان دفاع مقدس جنوب کشور سفر می کردند. این آمار، تا 7میلیون نفر در سال های گذشته گزارش شده بود.

متاسفانه بعد از همه گیری ویروس کرونا و طی 2سال گذشته سفر راهیان نور برگزار نمی شد. محدودیتی که قراراست امسال با اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا با شرایطی خاص برداشته شود. طبق اعلام این ستاد، نوروز 1401 خانواده ها می توانند با خودروی شخصی از یادمان های دفاع مقدس در جنوب کشور بازدید کنند.

هرچند سازوکار کامل این سفر تفریحی و معنوی تا حدودی سوال برانگیز است اما در هر صورت این سفر خاطره انگیز مشتاقان زیادی را جذب خود نموده است. حال باید دید با توجه به فرصت تعطیلی دوساله برای بازسازی و ایجاد زیرساخت های لازم، تغییری در خدمات رسانی به زائران این سرزمین های ماندگار در تاریخ ایران بوجود آمده است؟

به هرحال برای بسیاری از ما خاطره هوای مطبوع جنوب (در فصل بهار) همراه با معنویت حضور در محل شهادت دلیرمردان و قهرمانان این مرز بوم هیچ گاه از خاطره ها نخواهد رفت.

اگر قصد حضور در این سفر خاطره انگیز را دارید بد نیست باهم مروری بر برخی مناطق و یادمان ها بیاندازیم:

اندیمشک:

نزدیک ترین شهر از مرکز کشور، شهر اندیمشک می باشد. اگر بخواهیم از تهران به سفر راهیان نور برویم چیزی حدود 8 ساعت مسافت باید طی کنیم تا به این شهر سر سبز در جنوب کشور برسیم. مهمترین مکان دیدنی اندیمشک قطعا پادگان دوکوهه می باشد. مکانی که برای تمامی رزمندگان اعزامی به جبهه ی جنوب در 8 سال دفاع مقدس خاطرات فراوانی دارد. مکانی که محل تقسیم رزمندگان در جبهه جنوب بود.

دوکوهه

شوش:

شهر شوش در زمان دفاع مقدس به عنوان عقبه برای تدارک رزمندگان استفاده می شد. اما عملیات فتح المبین یادگار این شهر می باشد. البته با سفر به این شهر توفیق زیارت دانیال نبی(ع) نیز نصیبتان خواهد شد.

شوش

دزفول:

شهر موشکی ایران یادآور حماسه هوانیروز قهرمان است. این شهر هم عقبه رزمندگان در دوران دفاع مقدس بود.

سوسنگرد:

سئسنگرد مرکز دشت آزادگان در استان خوزستان است. رودخانه کرخه نیز از شمال این شهر می گذرد. این منطقه مقر فرماندهی عملیات های مهمی در دوران دفاع بوده است.

اهواز:

به عنوان مرکز استان خوزستان یکی از اصلی ترین شهرها در سفر شما به راهیان نور خواهد بود. شهری بزرگ که دارای جاذبه های گردشگری فراوان نیز می باشد. زیارت مرقد علی بن مهزیار اهوازی می تواند یکی از برنامه های معنوی در سفر به اهواز باشد.

هویزه:

این شهر نیز از بخش های دشت آزادگان می باشد که در نزدیکی سوسنگرد واقع شده است. یادمان شهدای هویزه(شهید علم الهدی و یارانش) یکی از خاطره انگیزترین نقاط این شهر می باشد.

هویزه

دهلاویه:

این منطقه نیز در نزدیکی سوسنگرد قراردارد و شهرت آن نیز بیشتر به یادمان حماسه ی شهید چمران و یارانش یاز می گردد.

آبادان:

از شهرهای دیدنی استان خوزستان می باشد. یادمان اروند در نزدیکی این شهر علاوه بر حال و هوای روحانی دارای زیبای و جذابیت خاص خود می باشد. کشتی سواری هموار یکی از خاطرات بازدید از اروند بوده است.

خرمشهر:

خرمشهر یکی از اصلی ترین شهرها در تاریخ 8ساله ی دفاع مقدس می باشد. مسجد جامع معروف این شهر و همچنین یادمان شلمچه از نقاطی است که نباید دراین سفر معنوی از دست داد.

شلمچه

میشداغ، طلائیه، بستان، فکه، تنگه چزابه، دشت عباس، پاسگاه زید و ... همه از جمله مناطق دیدنی راهیان نور خواهد بود که البته برای دیدن آنها نیاز به برنامه ریزی دقیق خواهد بود.

شما می توانید با مراجعه به سایت ستاد راهیان نور کشور ضمن آگاهی از شرایط اعزام خانواده ها به این سفر معنوی، در صورت تمایل برای این سفر خاطره انگیز ثبت نام نمایید.

سایت تخصصی اجتماعی

دسته بندی