رفتن به محتوای اصلی

آزادسازی زندانیان

طرح احرار
آزاد سازی زندانیان غیر عمد و جراعم و محکومین مالی
آزادسازی زندانیان

آزادی زندانیان در طرح احرار سازمان بسیج حقوق دانان استان کرمانشاه به ۱۴۰۰ نفر رسید.
آیین پانزدهمین مرحله طرح احرار سازمان بسیج حقوق دانان استان کرمانشاه در آستانه نیمه شعبان و سال نو در زندان مرکزی کرمانشاه برگزار شد. در این مراسم که مسولیت قضایی، لشگری و کشوری حضور داشتند، سردار سرتیپ پاسدار بهمن ریحانی فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم(ص) اظهار داشت:  انقلاب اسلامی و دفاع مقدس فرهنگی را بنا نهاد و گسترش داد که مبنای تمام عزت و سربلندی ما در طول 45 سال گذشته شده است . وی عنوان کرد: امروز براساس فرهنگ جهاد با سربلندی و عزت در تمام عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی سربلند هستیم.
وی بیان کرد: یکی از اهداف دشمنان در سال‌های اخیر این بود که دو پدیده تحریم و تنگناهای اقتصادی و مشکلات اقتصادی درون کشور را به هم نزدیک و مشکلات اساسی را برای کشور ایجاد کند اما با نگاه جهادی مسئولان و سپاه پاسداران این دو پدیده به هم نزدیک نشد.
فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه گفت: یکی از بسترهای زیبا در سال‌های اخیر کمک مؤمنانه و رفع مشکلات معیشتی، درمانی و مسکن مردم بود که سپاه و بسیاری از مسئولان با نگاه جهادی آن را رفع کردند.
ریحانی افزود: صحنه‌های بسیار زیبایی در این سال‌ها آفریده شد و بسیاری از خیران که در تنگناهای اقتصادی تحت تأثیر قرار گرفته بودند با این وجود همکاری و کمک کردند و این صحنه‌ها تنها در ایران دیده می‌شود.
وی افزود: یکی از اقدامات خیر  خواهانه طرح احرار است که در کشور و استان با نگاه جهادی در حال انجام است و در قالب آن زندانیان معسر و جرائم مالی و غیرعمد آزاد می‌شوند.
وی بیان کرد: تمام زندانیان شرور نیستند و قانون با شروران و مخلان نظم با قاطعیت برخورد می‌کند اما سایر زندانیان جرائم غیرعمد و مالی حساب جدایی دارند.
ریحانی گفت: فارغ از مسئولیت‌های امنیتی، سیاسی و انقلابی یکی از وظایف ما این است که هر جا کشور نیاز پیدا کند ما براساس قانون وارد عمل شویم و مسئولیت‌های مردم یاری نیز بر عهده داریم. وی از همه کسانی که در اجرای طرح احرار همکاری داشته اند قدردانی کرد.
  پرویز توسلی‌زاده  رئیس  کل دادگستری استان نیز در  این مراسم  با اشاره به اینکه  سازمان بسیج حقوق‌دانان استان کرمانشاه  مجاهدانه و انقلابی تلاش می‌کند اظهار داشت: چنانچه کارها برای رضای خدا انجام شود و اخلاص داشته باشیم به طور قطع نتیجه بهتری حاصل می‌شود. 
توسلی‌زاده با اشاره به کمک‌های سپاه در آزادسازی زندانیان گفت: در شرح وظایف سپاه آزادی زندانیان نیامده است اما این اقدامات سپاه تحقق فرمان ولی امر مسلمین است و به هر میزان آسیب‌های اجتماعی کاهش یابد جمعیت کیفری زندانیان کاهش می‌یابد.
وی بیان کرد: آزادی‌ها، ارفاقات قانونی و مرخصی زندانیان به هیچ عنوان شامل افرادی که ضروری است در زندان باشند، نمی‌شود و افرادی که آزاد می‌شوند محکومان مالی هستند که هیچ خطری برای امنیت جامعه ندارند.
در این مراسم مدیر سازمان بسیج حقوق‌دانان استان کرمانشاه گفت: طرح احرار که از هفته بسیج آغاز و در 15 مرحله برگزار شده و در مجموع 1400 نفر آزاد شدند.
وی عنوان کرد: هدف از این طرح بازسازگاری، باز اجتماعی و اصلاح زندانیان، کمک به کاهش حجم پرونده‌های مفتوحه دستگاه قضایی و کاهش جمعیت کیفری زندان‌های استان، کمک به تحکیم نهاد خانواده با بازگرداندن زندانیان به کانون گرم خانواده، گفتمان سازی فرهنگ صلح و سازش و کمک به آزادی زندانیان در سطح جامعه بوده است.
بهرامی‌پور با بیان اینکه در طول طرح 34 گروه جهادی به استعداد 212 نفر با 151 ساعت فعالیت در زندان‌های استان خدمات مشاوره حقوقی و قضایی به 1458 نفر ارائه دادند گفت: در این طرح 84 فقره وکالت رایگان و 40 فقره کارشناسی رایگان انجام و 3508 بسته معیشتی، 744 کارت هدیه و 8000 جلد کتاب در زندان‌ها توزیع شد. رسول بهرامی پور با اشاره به اینکه در طرح احرار 1045 مورد خدمات پزشکی و دندانپزشکی رایگان انجام شده است افزود: ارزش ریالی خدمات ارائه شده از سوی سازمان بسیج حقوق‌دانان حدود 60 میلیارد ریال بوده است.
بهرامی‌پور با بیان اینکه سه برنامه فرهنگی و هنری در زندان‌ها برگزار شده است عنوان کرد: سرکشی از خانواده زندانیان معسر در جهت رفع مشکلات  آنان از برنامه‌های بسیج حقوق‌دانان استان بوده است.
وی گفت: اعتقاد داریم توجه به زندانیان و رفع مشکلات قضایی تنها بر عهده دستگاه قضایی و سازمان زندان‌ها نیست بلکه دستگاه‌های مختلفی از جمله شبکه بانکی، مراکز فنی و حرفه‌ای و اشتغالزایی و نهادهای حمایتی همه مسئولیت دارند.

بهرامی‌پور با بیان اینکه کاهش بزهکاری و آسیب‌های اجتماعی و کمک به محرومان گامی در جهت تحقق تمدن نوین اسلامی است بیان کرد: بسیج مفتخر است با پیروی از توصیه های  امامین انقلاب مبنی بر کمک به محرومان و کمک مؤمنانه با تبدیل فرایندهای اداری به فرایندهای جهادی به عنوان الگویی از مدیریت اسلامی در عرصه کار و تلاش از هیچ کوششی دریغ نکرده است.
در انتهای این مراسم با اهدای لوح تقدیر و تندیس از مسئولان و خیران طرح تقدیر شد و تعدادی از زندانیان به نمایندگی احکام خود را دریافت کردند.

طرح احرار

آزاد سازی زندانیان

دسته بندی