آیا استامینوفن اعتیاد آور است ؟

....

آیا آستامینوفن اعتیاد آور است ؟مشاوره اعتیادآیا استامینوفن اعتیاد آور است ؟

استامینوفن با نام دیگر پاراستامول، دارویی ضد درد و ضد تب می باشد که به منظور درمان نمودن و کاستن دردهای خفیف و متوسط همچون سردرد، درد های دوران قاعدگی و دوران سرما خوردگی، درد کمر و دندان، آرتروز، آنفولانزا و نیز با هدف کاهش تب استفاده می گردد.

 

همانطور که می دانید؛ این دارو به آسانی قابل دسترس بوده و در اکثر فروشگاه ها و مراکز خرید کوچک نیز یافت می شود. با این حال اما اغلب مردم، از مقدار صحیح مصرف، محدودیت هایی که این دارو دارا می باشد و نیز از این موضوع که اغلب داروهای دیگر نیز دارای استامینوفن می باشند ؛ آگاه نمی باشند.

 

در ادامه این مطلب سعی خواهیم کرد با ارائه اطلاعات کافی در مورد این دارو، شما را در استفاده صحیح از آن یاری نموده و نیز به این پرسش که آیا استامینوفن اعتیاد آور است یا نه ، پاسخ دهیم پس تا آخر این مطلب همراه ما  بمانید.

استامینوفن با نام دیگر پاراستامول، دارویی ضد درد و ضد تب می باشد که به منظور درمان نمودن و کاستن دردهای خفیف و متوسط همچون سردرد، درد های دوران قاعدگی و دوران سرما خوردگی، درد کمر و دندان، آرتروز، آنفولانزا و نیز با هدف کاهش تب استفاده می گردد

 

آیا آستامینوفن اعتیاد آور است

 

دوز مصرفی صحیح استامینوفن

در ارتباط با نوجوانان و بزرگسالان، میزان دوز مصرفی، ۶۵۰ الی ۱۰۰۰ میلی گرم هر ۴ الی ۶ ساعت و آن هم در صورت نیاز است. لازم به ذکر است این میزان برای کودکان بسیار کمتر بوده و اکثرا بر حسب وزن و سن آنان تعیین می گردد

 

با این وجود اما چنانچه داروهای تجویزی یا بدون نسخه دیگری نیز استفاده می کنید؛ ضروری است تا از لحاظ داشتن استامینوفن، مورد بررسی قرار بگیرند. گفتنی است استعمال بیش از اندازه و نیز مصرف دراز مدت آن، قادر است سلامتی را به خطر اندازد. مثلا امکان دارد موجب آسیب به کبد گردد.

دسته بندی