رفتن به محتوای اصلی

راه های پیشگیری از اعتیاد

پیشگیری از اعتیاد

 

 

راه های پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر

پیشگیری از اعتیاد راهی که می تواند از مشکلات، هزینه و عواقب زیادی مثل فروپاشی خانواده ها، بیماری، فقر و… جلوگیری کند. اعتیاد به انواع مواد مخدر موجب اختلال در زندگی و سلامت جسمی و روانی فرد معتاد و خانواده و اطرافیان او می شود. این اختلالات شرایط را برای بروز انواع بیماری ها و مشکلات خطرناک بعدی نیز هموار می سازد. اعتیاد در بیشتر افراد در دوران نوجوانی و جوانی که ارزشمندترین دوره زندگی برای هر فرد است اتفاق می افتد وبخش مهم و ارزشمند عمر اینگونه بیهوده و بی هدف هدر می رود. به این ترتیب بیماری اعتیاد هزینه ها و صدمات اجتماعی و اقتصادی زیادی را برای خانواده و جامعه در پی دارد.

 

راه های جلوگیری از اعتیاد بسیار زیاد است که هم در سطح فردی و همینطور در سطح اجتماعی قابل اجرا هستند. توجه داشته باشید که اعتیاد یک بیماری روانی بوده و هر نوع بیماری میتواند درمان شود. درباره اعتیاد نیز باید فقط راهی برای پیشگیری فعال شدن دوباره اعتیاد، جلوگیری از مصرف دوباره در همان دفعه اول استراه های جلوگیری از اعتیاد

اولین راه برای پیشگیری از اعتیاد آگاه کردن و مطلع کردن والدین درباره رفتار فرزندان، تربیت و کنترل درست آن ها در جامعه و آشناییشان با عوارض اعتیاد با استفاده از رسانه های گروهی، مخصوصا صدا و سیما است

 

ایجاد تحول در آموزش و پرورش و توسعه دادن کادر آموزشی و مربی های پرورشی به خصوص در روش ها و ساخت یک محیط آموزشی که از طریق آن بتوان مضرات مواد مخدر را عنوان کر

 

فراهم کردن مراکز فرهنگی مناسب مثل کتابخانه ها، مراکز هنری، پارک ها، محیط های ورزشی و تربیتی، فنی و حرفه ای، برای پیشرفت دادن سطح فرهنگی نوجوانان و جوانان و همینطور گذراندن اوقات فراغت که البته این امکانات و مراکز نسبت به رشد جمعیت و همینطور پراکنده بودن روستاها تعداد بسیار کمی دارند که همین یک دلیل بسیار مهم برای جلوگیری از اعتیاد به مواد مخدر اس

 

بسیاری از افراد معتاد که امروزه با آن ها برخورد کرده اید، یا پدر و یا مادرشان بیسواد یا کم سواد بودند. تمام معلمان، مسئولان تعلیم و تربیت باید بکوشند تا سواد مردم را افزایش داده و سطح آگاهی آن ها را برای روبرو شدن با اعتیاد بالا ببرن

 

گاهی ایجاد کردن اشتغال نیز در زمینه صنایع دستی و روستایی و همینطور سرمایه گزاری و فراهم کردن امکانات و دادن امتیازات برای رفع مشکل بیکاری که یکی از اصلی ترین دلایل اعتیاد و گرویدن به سمت قاچاق هست را از بین میبر

 

تبلیغات نقش بسزایی در در دنیای امروزی داشته و میتوان با استفاده از قدرت تبلیغات و رسانه های گروهی، عقاید متنوعی را بین جمعیت زیادی از مردم انداخته و آن ها را با واقعیت اعتیاد آشنا کرد.د.د.ت.د.چرا پیشگیری از اعتیاد مهم است؟

اعتیاد یک بیماری است که هم جسم و هم روان بیمار را درگیر می کند. پیشگیری از اعتیاد نیز همانند سایر بیماری ها بسیار موثرتر از درمان و ترک آن است. پیشگیری از اعتیاد هم به لحاظ اقتصادی هم اجتماعی و خانوادگی به صرفه تر و عاقلانه تر است. در این صورت است که به کلینیک ترک اعتیاد تهران هم نیاز پیدا نمی کنید.

 

اعتیاد طبعات و عوارض شدیدی به دنبال دارد و درمان اعتیاد به تنهایی همه عوارض به وجود آمده را بهبود نمی بخشد. خانواده ای که از هم پاشیده، فرزندی که به دلیل اعتیاد والدین دچار اختلالات رفتاری و روانی شده، مشکلات اقتصادی پیش آمده برای خانواده، بیماری های منتشر شده، جرم و جنایات به وقوع پیوسته، شغل و کار از دست رفته و … تنها با درمان بیمار معتاد به حالت عادی بر نمی گردد. بنابراین پیشگیری از اعتیاد اهمیت بسیار بالایی برای سلامت خانواده و اجتماع دارد.پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر

پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر را می توان به سه دسته کلی تقسیم بندی نمود:

 

1- آگاهی:

وجود آگاهی اولین گام برای پیشگیری از اعتیاد است. این آگاهی شامل موارد زیر است:

 

آگاهی از عوامل موثر در گرایش به اعتیاد

عواملی مانند کمبود محبت، تجربه های غم انگیز، مشکلات خانوادگی، مشکلات ارتباطی و اجتماعی، همسالان، دوستان و اطرافیان معتاد، کمبود عزت نفس، اضطراب و افسردگی می توانند سبب گرایش فرد به اعتیاد شوند. شناختن این عوامل و تلاش برای رفع آن ها تا حد زیادی در پیشگیری از اعتیاد عزیزانمان موثر است.

 

آگاهی از روند پیشرفت اعتیاد

اعتیاد به مواد مخدر به تدریج رخ می دهد نه به صورت ناگهانی. بیشتر افراد مصرف مواد را به عنوان سرگرمی و کنجکاوی یا رهایی موقت از یک درگیری ذهنی آغاز می کنند. به تدریج و با مصرف مرتب به مرور زمان مقدار و دفعات مصرف افزایش یافت فرد در دام اعتیاد گرفتار می شود. با پیشرفت اعتیاد فرد معتاد از انجام مسئولیت های روزمره خود باز مانده و ارتباطاتش دچار اختلال می شود. آگاهی و باور به سرعت و روند پیشرفت اعتیاد می تواند عاملی بازدارنده برای ورود به اعتیاد باشد.

 

آگاهی از مضرات و عواقب اعتیاد

برای پیشگیری از اعتیاد باید تلاش کرد همه افراد جامعه از مضرات و عواقب سوء هر یک از مواد اعتیاد آور مطلع شوند. بسیاری از افراد به این دلیل معتاد می شوند که تبلیغات سوداگران در زمینه اعتیادآور نبودن برخی مواد را باور می کنند. اطلاع رسانی و آگاه سازی فرزندان و افراد جامعه راجع به عوارض، پیامد‌ها و تبعات سوء مصرف موادمخدر سنتی و شیمیایی باید به صورت آرام، مستمر، عمیق و تاثیر گذار باشد.

 

2- آموزش برای جلوگیری از اعتیاد

برای پیشگیری از اعتیاد به انواع مواد مخدر آموزش هم نقش مهمی را ایفا می کند. پس توصیه های زیر را درنظر داشته باشید:

 

تقویت عزت نفس و اعتماد به نفس

عزت نفس و اعتماد به نفس پایین ریشه در تجربیات دردناک کودکی و اتفاقات بد یا بیماری در بزرگسالی دارد. عزت نفس پایین باعث گرفتار شدن افراد در دام هایی مانند اعتیاد دارد. بهتر است برای افزایش اعتماد به نفس با خود مهربان بوده و با انجام فعالیت های ورزش و هنری احساس رضایت نسبت به خود را بالا برد.

 

آموزش مهارت نه گفتن و دوری از اطرافیان خطرناک

پیشگیری از اعتیاد انواع مواد مخدر

 

قرار گرفتن در جمع افراد مصرف کننده و اصرار و فشار برای مصرف علت اصلی سوء مصرف مواد مخدر است. افراد به ویژه در سنین پایین بیشتر توسط گروه همسالان به مصرف مواد تشویق و ترغیب می شوند. با آموزش مهارت نه گفتن در چنین شرایطی می توان از اعتیاد پیشگیری کرد.

مشاوره برای پیشگیری از اعتیاد

در صورت ابتلای خود یا یکی از اعضای خانواده و نزدیکان بهترین راهکار برای درمان و جلوگیری از پیشرفت اعتیاد مشورت با یک مشاور و روانشناس متخصص است. این مشاور آگاهی های لازم در مورد مهارت‌های مختلف زندگی، راهنمایی موثر و زندگی سالم را به شما می دهد. با کمک مشاور می توان گرایش به اعتیاد را ریشه یابی و بر اعتیاد غلبه نمود.

 

انواع مواد مخدر

مواداعتیاد آور به در گویش عامیانه به آن  مخدر گفته می شود شامل آن دسته مواد با منشا شیمیایی یا طبیعی است که مصرف آن باعث ایجاد تغییرات غیر طبیعی در عملکرد دستگاه عصبی مرکزی شده و سطح هوشیاری، عملکرد مغز و قوای ذهنی مانند خلق و خو، احساسات، افکار، ادراک، حافظه، شناخت و رفتار را تحت تاثیر قرار می دهد. از طرفی این مواد سلامتی جسمانی را به مخاطره انداخته و سبب ایجاد مشکلات اجتماعی نیز می شوند.

 

وابستگی شدید روانی، فیزیولوژیکی و جسمانی به هر نوع ماده اعتیادآور با عنوان اعتیاد شناخته می شود.

 

انواع مواد اعتیادآور را می توان اینگونه تقسیم بندی نمود:

 

مخدرها یا مواد افیونی (Opiods)

مواد افیونی از طریق گیرنده های عصبی اپیوئید بر بدن تاثیر می گذارند. این مواد ضددرد و خواب آور هستند. مواد افیونی دارای منشا گیاهی بوده و از گیاه خشخاش بدست می آیند. موادی مانند تریاک، شیره، مورفین و هروئین در این دسته قرار می گیرند. از ترکیب مواد افیونی با مواد دیگر مواد شبه افیونی مانند متادون و پی تیدین حاصل می شود.

 

مواد افیونی و شبه افیونی به فرد مصرف کننده حس سرخوشی و خواب آلودگی و تنفس آرام می دهند. این گروه از مواد اعتیاد آور در تولید دارونیز کاربرد دارند. داروهای مخدر معمولا برای درمان درد و سرفه تجویز می شوند.

 

مواد توهم زا (Hallucinogens)

مواد توهم زا یا روانگردان (Psychedelic) با تاثیر بر سیستم عصبی مرکزی ادراک فرد از واقعیت، زمان و مکان را تغییر می دهند. این مواد باعث هذیان گویی شده با ایجاد توهم باعث می شوند فرد مواردی را ببیند و بشنود که وجود ندارند یا موقعیت های غیر واقعی را تجسم کند..ی را تجسم کند..

دسته بندی