رفتن به محتوای اصلی

دشمنی با امام هادی(ع)

دین و اندیشه:
علت دشمنی و عناد دشمنان شیعه با امام هادی چیست؟
امام هادی

امام هادی علیه السلام امام دهم ما شیعیان است که از زمان امامت شان تا قرن ها بعد و حتی در زمان حال، همواره مورد هجمه و عداوت از سوی بدخواهان قرار گرفته اند.

اما این امام همام چه ویژگی هایی داشته اند که همواره مورد حمله و توهین از سوی دشمنان شیعه قرار گرفته اند؟

در نگاه اول مقبره امام هادی در منطقه ای در عراق واقع شده است که بیشترین سنی را دارد. حمله به این امام مظلوم و در عین حال تاثیر گذار در فرهنگ تشیع می تواند اختلاف بین شیعه و سنی را تشدید کند. لذا وقتی می خواهند بمبی در جایی بگذارند که گنبد و گلدسته ها راتخریب کند ؛ سامرا را انتخاب می کنند تا بین شیعه و سنی اختلاف شروع شود.

اما میراث اصلی امام هادی چیست؟

زیارت جامعه کبیره که اقیانوسی مواج از معارف الهی و مضامین عالی مشتمل بر معرفی مقام ائمه علیهم السلام است؛ از امام هادی علیه السلام به ما رسیده است. زیارت جامعه که به تعبیر علامه مجلسی(ره) از نظر سند و روایت از صحیح ترین و قوی ترین زیارات ائمه علیهم السلام است یادگار عظیمی است که در حرم هر یک از ائمه معصومین (ع) آن زیارت را می خوانیم. امام هادی (ع) در زیارت جامعه کبیره، ائمه اطهار (ع) را با جلوه های گوناگون مطرح ساخته تا زائر، سلوک آنان را از زوایای مختلف بنگرد و الگوی زندگی خود قرار دهد.

در میان این زیارتنامه‌ها «زیارت جامعه کبیره» به جهت برخورداری از مضامین والا و مفصل بودنش به این نام معروف شده است. مضمون زیارت جامعه کبیره، مقام امامت و شأن ائمه اطهار و وظایف شیعیان در مقابل آنهاست.

البته باید تاکید کرد امام هادی(ع) در بین شیعیان نیز مظلوم و تا حدودی ناشناخته مانده اند. لذا تا خود شیعیان به مقام  والای حضرت آگاه نباشند مسلماً نمی توانند واکنش های بجا و مناسب در مقابل  توهین ها و دشمنی ها بدهند.

جالب است بدانید: مهر ماه ۱۳۸۴ عبدالکریم سروش ،نامه ای به حجت الاسلام والمسلمین بهمن پور( از اساتید حوزه علمیه قم)  نوشت که در آن با تشکیک در ولایت معصومین(علیهم السلام)، گفت: “زیارت جامعه کبیره مرام نامه شیعیان افراطی و غالی است.

زیارت جامعه زیارتی است که امام (ره)هر روز آن را قرائت می‌کردند و این مداومت و مراقبت  ایشان به عنوان بنیان‌گذار انقلاب و بزرگ‌مقدمه‌ساز ظهور حضرت و کسی که بعد از ۱۴۰۰ سال اسلام را از غربت نجات داد، ‌باید برای ما معنادار باشد.

دسته بندی